How Much Do Diapers Cost?

When planning to have a baby, the cost of everyday items like diapers is important to take into account.  Most babies are in diapers for 2-3 years. so this cost will be with you for a while.  There are many different brands of diapers from which you can choose, and most stores even carry their own store brand for a discounted price.  Because each baby is different, the brand of diaper that works best for you may not be what works best for others.

How much do diapers cost?

Size
How Long
Changes/Day
Cost per Change
Price
Newborn (up to 8 pounds)
2 to 4 weeks
12 to 15
~ $0.40
  • $7 to $10 per 20
  • $17 to $24 per 72
  • $25 to $35 per 112
  • $40 to $60 per 240
Size 1 (8 to 14 pounds)
10 to 12 weeks
10 to 14
~ $0.25
  • $8 to $13 per 20
  • $17 to $23 per 100
  • $38 to $52 per 168
  • $35 to $65 per 276
Size 2 (12 to 28 pounds)
12 to 15 weeks
10 to 14
~ $0.25
  • $8 to $12 per 42
  • $17 to $24 per 92
  • $25 to $35 per 140
  • $35 to $52 per 228
Size 3 (16 to 28 pounds)
12 to 15 weeks
7 to 10
~ $0.30
  • $7 to $12 per 24
  • $15 to $20 per 96
  • $29 to $38 per 156
  • $35 to $51 per 222
Size 4 (23 to 38 pounds)
12 to 15 weeks
5 to 8
~ $0.35
  • $15 to $20 per 72
  • $27 to $35 per 140
  • $35 to $51 per 192
Size 5 (More than 28 pounds)
22 to 25 weeks
5 to 8
~ $0.35
  • $17 to $23 per 62
  • $19 to $25 per 72
  • $29 to $36 for 104
  • $43 to $52 per 172

What are the extra costs?

Tips to know:

Top brands to consider:

How can I save money on the cost of diapers?

Average Price for Users : $0

  1. Jessica paid $ and Said,

    We get our diapers at Costco, and can get them for $39 if they are on sale. I believe there are 200+ diapers in the box.

  2. Carrie paid $ and Said,

    We paid $540 for 30 BumGenius cloth diapers then sold them for $250 when we were finished using them putting our grand total that we spent on diapers at $290! We also used cloth wipes, so that cost us about $5 and a little bit of water.

    Cost for washing… we only had to do about 1-2 extra loads of laundry a week. According to a laundry calculator online, it only costs me about 85 cents per load of laundry so if I did 2 load a week at $1.70 per week for 52 weeks that’s $88.

    $290 + $5 + $88 = $383! Can’t beat that savings!

How much did you spend?

Was it worth it?   Yes      No

About us | Contact Us | Privacy Policy | Archives
Copyright © 2010 - 2014 | Proudly affiliated with the T2 Web Network, LLC