How Much Does an Alpaca Cost?

Alpacas are social herd animals and they usually look like a sheep that have been domesticated for thousands of years.    Most domesticated animals are used for meat, such as cows and pigs, while others are used as work animals, such as horses while the alpaca is more popular for its wool than it is for its meat.  While the meat of the alpaca is edible, the wool is usually the reason people buy an alpaca.  The costs of owning and housing an alpaca can be quite high; however, their wool is a renewable source and will regrow every year.  This means that instead of having an alpaca and then killing it and selling its meat one time, you can own an alpaca and sell its wool on a yearly basis.

How much does an alpaca cost?

What is going to be included?

What are the extra costs?

Tips to know:

How can I save money?

Help us! Did you get a quote before? Did you make the purchase? Help our community by sharing! Every month, we choose a random comment and award them with a $25 gift card.

Average Reported Cost: $0

0 %
0 %
Less Expensive $50 $1.5K $3K $5K $6.5K More Expensive $8k

How much did you spend?

Was it worth it?  

About us | Contact Us | Privacy Policy | Archives
Copyright © 2010 - 2015 | Proudly affiliated with the T2 Web Network, LLC