How Much Does Rice Cost?

Rice is one of the staples in most Asian countries since it is produced in that area in massive amount.  But rice is also considered to be the most important staple food in the world.  Rice is very labor intensive to cultivate and it also requires ample water.  This is the reason that cultivation of this grain is done in regions with low labor costs and with high rainfall.

How much is it?

What is going to be included?

What are the extra costs?

Tips to know:

How can I save money?

Help us! Did you get a quote before? Did you make the purchase? Help our community by sharing! Every month, we choose a random comment and award them with a $25 gift card.

Average Reported Cost: $0

0 %
0 %
Less Expensive $50 $1.5K $3K $5K $6.5K More Expensive $8k

How much did you spend?

Was it worth it?  

About us | Contact Us | Privacy Policy | Archives
Copyright © 2010 - 2015 | Proudly affiliated with the T2 Web Network, LLC