How Much Does a Muffin Cost?

Muffins are quite similar to cupcakes but are less sweet and do not have an icing on top.

Muffins can easily be made from the same ingredients that are used to bake different types of bread.  One good thing about muffins is that they are very easy to make at home – that is, if you have some baking skills.  Some of the flavors or ingredients that you can use for your muffins includes chocolate chips, raspberry, strawberry, boysenberry, pumpkin, carrot, almond, nut, cinnamon, date, banana, lemon, orange, peach, date, and poppy seeds.  Most muffins that are made at home are smaller than those sold at a grocery store or bakery.  At-home muffins can be compared to the size of a baseball, while bakery muffins can be compared to the size of a softball.

Most muffins that are made at home are smaller than those sold at a grocery store or bakery.  At-home muffins can be compared to the size of a baseball, while bakery muffins can be compared to the size of a softball.

muffins groseilles rouges - chocolat by Fabienne D., on Flickr
muffins groseilles rouges – chocolat” (CC BY-SA 2.0) by  Fabienne D.

How much does it cost?

What is going to be included?

What are the extra costs?

Tips to know:

How can I save money?


Advertising Disclosure: This content may include referral links. Please read our disclosure policy for more info.

Null

Average Reported Cost: $0

0 %
0 %
Less Expensive $1 $1.5K $3K $5K $6.5K More Expensive $8k

How much did you spend?

Was it worth it?  

About us | Contact Us | Privacy Policy | Amazon Affiliate Disclosure | Archives
Copyright © 2010 - 2017 | Proudly affiliated with the T2 Web Network, LLC