How Much Does Tofu Cost?

Tofu, sometimes referred to as bean curd, is made by coagulating soy juice and then taking the resulting product and forming it into small cubes.  Tofu is very popular among vegetarians, and it is no secret that every vegetarian has tofu on their recipe list.  At first, tofu may not get along with your taste buds; however, if you get used to it, it may become one of your favorite foods.

Tofu was originated in ancient China.  It is high in protein, calcium, iron and has a low calorie count.  The fact that it is high in protein is one of the biggest draws from vegetarians since protein is the nutrient they miss out on the most.  Today, tofu is considered as one of the essential ingredients in many Asian cuisines such as Japanese and Chinese food.  Tofu does not really have a distinct taste in and of itself, but rather it takes on the flavors and spices of the dishes it’s mixed in.

tofu by stu_spivack, on Flickr
tofu” (CC BY-SA 2.0) by  stu_spivack

How much does it cost?

What is going to be included?

What are the extra costs?

Factors that influence the price:

Tips to know:

How can I save money?


Advertising Disclosure: This content may include referral links. Please read our disclosure policy for more info.

Null

Average Reported Cost: $0

0 %
0 %
Less Expensive $1 $1.5K $3K $5K $6.5K More Expensive $8k

How much did you spend?

Was it worth it?  

About us | Contact Us | Privacy Policy | Amazon Affiliate Disclosure | Archives
Copyright © 2010 - 2017 | Proudly affiliated with the T2 Web Network, LLC