How Much Does an Energy Drink Cost?


Written by:  Howmuchisit.org Staff
Last Updated:  August 14, 2018

An energy drink, as the name implies, is a drink that is designed to give you a boost of energy right when you need it most.  This fortified beverage, often added with dietary supplements, can differ from most drinks due to the higher levels of caffeine and sugar.

Whether you use energy drinks for sports or simply to stay alert at the workplace, you should feel the effects of the formula within a few minutes of drinking it.

Energy drinks usually contain caffeine, sugar, vitamins, amino acids and herbal stimulants and also come in many different flavors and special formulas.  As most energy drinks are marketed to people on the go, energy drinks have always been associated with power, strength, speed and even sexuality.

Common energy drink brands, such as Red Bull, Monster, Full Throttle and Rock Star Energy Drink, have been on the market for quite some time.

Monster Energy Drink by JeepersMedia, on Flickr
Monster Energy Drink” (CC BY 2.0) by  JeepersMedia

How much do energy drinks cost?

On average, the price of an energy drink really depends on the brand and the quantity you’re purchasing at once.  Most drinks, when purchased individually, will cost about $1.50 to $3.50 per eight ounces.  A 10 pack, again, depending on the factors, can bring the costs down to about $14 to $18 per pack.  Refer to our table to see what the most popular brands can cost at a local retailer.  Larger packs, commonly found at wholesale clubs, can have 24 to 36 or more cans, depending on the brand being sold.  If purchasing quantities this large, the price per can be pretty close to $1 per can, regardless of which brand you’re looking at purchasing.

The highest rated energy drinks on Amazon, for instance, retail for about $32 for a 12-pack of GURU to $20 for a 24-pack of Maddox energy.

BrandPrice Range
5-Hour Energy$3 to $5 per 1.9 ounce
Advocare$50 per canister (powder)
Battery$1.75 to $2.50 per 11.20 ounces
Bawls$2 to $3.50 per 10.00 ounces
Celsius$1.99 to $2.99 per 12.00 ounces
Full Throttle$2.50 per 16 ounces
Gold Energy Drink$3 per per 12 ounces
Hype$1.99 to $3 per 16 ounces
Monster$1.50 to $3 per 7.75 ounces
Nestle$1.99 to $2.99 per 12.00 ounces
Red Bull$2 to $4 per 1 ounce
Rip It$1 to $2 per 8 ounces
Rockstar$1.50 to $2.50 per 8.00 ounces
Starbucks$1.99 to $2.99 per 12.00 ounces
Super Donkey Kick$1.50 to $2 per 8.00 ounces
V8$1.50 per 12 ounces
Vemma$2.50 per 8.3 fluid ounces
VPX$2 to $4 per 4 ounces
Xyience$2.50 per 16 ounces
ubermonster$15 per 18 ounces (limited)



Tips to know:

There’s very limited data showing caffeine-containing energy drinks improve alertness or physical endurance.  Large amounts of caffeine can be dangerous as it can cause serious heart rhythms, improper blood flow and blood pressure issues.

If you have any heart-related issues, talk with your doctor to make sure these drinks are suitable for your lifestyle.  It’s important to know how much caffeine you can drink in a day.

As of today, there are close to 200 brands of energy drinks, according to the National Institute of Health.  All brands will differ in its ingredients; however, they will have a few things in common.  For starters, most will have caffeine and a high amount of it for that matter, and the average drink, depending on the brand, can have 70 to more than 110 milligrams per eight-ounce serving.  Aside from the high amounts of caffeine, these drinks may contain sugar, sweeteners, herbal extracts, amino acid and/or taurine, making them much different than a soda or sports drink.

Many energy drinks, if you glance at the ingredient list, will list vitamins as its main ingredients; however, it’s important to pay close attention to the stimulants, as FamilyDoctor.org notes such as guarana, taurine, ginseng, synephrine, l-carnitine, yerba mate, gingko and st. john’s wort.

How to save money?

Buying in bulk will always be 20 to 30 percent cheaper than purchasing the cans individually.  Purchasing in bulk can either be done online or at local wholesale clubs such as Costco or Sam’s Club.

If you have a favorite brand, see if they are currently offering any coupons online or via their social media channels.


Advertising Disclosure: This content may include referral links. Please read our disclosure policy for more info.

Null

Average Reported Cost: $4

100 %
0 %
Less Expensive $1 $1.5K $3K $5K $6.5K More Expensive $8k

How much did you spend?

Was it worth it?  

  1. DC (Nellysford,  Virginia) paid $2 and said:

    Starbucks drink

    Was it worth it? Yes

  2. Kirby Hill (greensboro,  North Carolina) paid $5 and said:

    it was HORRIBLE my drink didn’t even keep me up it wasn’t even a help I could’ve drunken something that was worth my money

    Was it worth it? Yes

  3. Unknown (Pendleton,  Oregon) paid $5 and said:

    I drank a monster and it didnt even keep me up. It just made me fall asleep.

    Was it worth it? Yes

About Us | Contact Us | Privacy Policy | Amazon Affiliate Disclosure
Copyright © 2018 | Proudly affiliated with the T2 Web Network, LLC
The information contained on this website is intended as an educational aid only and is not intended as medical and/or legal advice.