How Much Does Baby Formula Cost?


Written by:  Howmuchisit.org Staff
Last Updated:  August 13, 2018

Although most experts still say that breastfeeding is best, they also say that formula is a perfectly acceptable substitute.  Many moms are unable to breastfeed for many different reasons, so formula may be the only option.  When planning to have a baby, the cost of feeding the child should be taken into consideration.

baby-feeding-baby-bottle-by-pfly by mahmoud99725, on Flickr
baby-feeding-baby-bottle-by-pfly” (CC BY-SA 2.0) by  mahmoud99725

Cost of baby formula:

Store brand formula (which most doctors say is just as good as the name brand) usually costs about $12 for the larger can.  This will last about a week, depending on how many ounces your baby drinks per day.  The average baby will need about 4 cans per months, which equals about $50.

On average, it’s best to budget at least $3 to $5 per day.  This will all depend on the amount of baby formula your baby has to drink.  The older they get, the more formula they will require.

The pre-mixed formula that doesn’t need to be warmed up will cost an average of $4 to $6 per day.

A concentrate that comes in a can that needs to be mixed with water can cost $3 to $5 per day.

Powder in the cans can cost $3 to $4 per day.

Name brand formula, such as Enfamil or Similac, is usually about $23 for the larger can.  This will last about the same amount of time as the store brand, resulting in a monthly cost of about $100.

According to the Breastfeeding Center of Ann Arbor, you should be prepared to spend about $0.11 per ounce.

BrandPrice Range
Similac Ready to Feed$8 for 8 pack ($1 per 2 ounces)
Gerber Carnation Good Start Formula$18 for 12-ounce can
Babys Only Formula$9 for 12.7-ounce can
Nestle Good Start Formula$17 for 12-ounce can
Similac Supplement Formula$26 for 23.2-ounce tub
Similac Liquid Formula$7.50 for 32 ounces
Gerber Graduates Formula$17 for 22-ounce can
Enfamil Milk Powder$17 per 12.5-ounce can
Holle Organic Infant Formula$26 per 400g
Hipp Infant Formula$25 per 800g
Enfamil Lactose Free Formula$22 per 22-ounce tub
Parents Choice Infant Formula$18 per 22-ounce tub



What are the extra costs?

If your child has digestive problems, is lactose intolerant, or needs soy-based formula for any reason, the monthly cost of formula will increase to about $65 a month for store brand or $125 a month for name brands.

Depending on where you live, you may need to buy distilled water to mix in the formula.  A gallon of distilled water is usually around $1 per gallon.

Baby bottles are required to hold the formula and water.  Depending on the brand of bottle, a bottle can start at $2.

Those who want to keep the bottles warm or sterilize them will find that a sterilizer can cost $20 to $55.

Factors that influence the price:

The amount of baby formula

The ounces listed on the container will greatly influence the price.  Common container sizes will include, 12, 25, and 33 ounces.

The brand

Store brands are commonly going to be cheaper than the name brands.  Since baby formula has to be both FDA and ADA approved, you can be assured that the formula will be very safe for your baby.  Local grocery stores and wholesale clubs such as Costco commonly carry their own brand that can cost 20% less.

The type

Organic brands are going to cost more than the generic brands.  Organic brands will only use organic ingredients with their powder blends.

Tips to know:

Powdered form is always going to be the cheapest.  If you’re on a budget, consider this type over the liquid.  When mixing powder based baby formula, always make sure that you use sterilized water.

Ready-to-feed formula will come mixed with everything include the water.  This type of formula is the most expensive but can be used straight from the bottle, making the preparation process very easy.

Before formula is poured into a bottle, always make sure that the bottle has been washed out with hot water and soap.  Always do this even if the bottle is brand new.

Recalls with formula can happen all the time.  Always make sure that you keep a close eye on them to make sure that your baby is drinking a safe formula.

Baby formula tends to be expensive since it’s a highly regulated product.  According to this DailyExpress.com article, “the FDA enforces the Infant Formula Act, which requires baby food makers to include more than two dozen vitamins and minerals in formula.”

How can I save money?

Once the formula is mixed it is only usable for up to an hour.  Therefore, if you are careful about how much you make you will have less waste, resulting in saving money.

All brands of formula are on sale from time to time, and coupons are also available for many different brands.  Some companies even have rewards programs, such as Enfamil Family Beginnings.

Check with local grocery stores and wholesale clubs to see inquire about their store brands.  These no-name store brands will be FDA approved, but the baby formula cost is at a lower price compared to the name brands.

Of course, breastfeeding can be a great option.  Not only will this help you save a lot of money, it’s very nutritious for your baby.  If you’re having a hard time breastfeeding your baby, consider talking with a local center.

Local government offers programs such as WIC.  Those who meet certain income requirements will find that the government will cover all baby formula costs.

Baby formula brands to consider:

How can I compare prices?

Unfortunately comparing prices also means comparing different formulas.  This can cause a lot of waste if your baby does not like the formula you chose to buy.  Most companies will send free samples by request. This allows you to be sure your baby will drink and digest the formula properly before you purchase a whole can of it.  However, it is not good for the baby to switch formulas very often, so try to find something that works and stick with it.

How to find baby formula coupons and samples:

Just about all baby formula brands will have a newsletter or club that you can join.  These signup forms can be found right on their main website.  When you sign up, they will send coupons, freebies and more.  Some examples include the Similac Welcome Addition, Nestle Good Start Program, and Enfamil Family Beginnings.

The local Sunday paper can have coupons, too.  Search for these coupons using online coupon databases or browsing through the SmartSource and RedPlum publications.


Advertising Disclosure: This content may include referral links. Please read our disclosure policy for more info.

Null

Average Reported Cost: $18

100 %
0 %
Less Expensive $1 $1.5K $3K $5K $6.5K More Expensive $8k

How much did you spend?

Was it worth it?  

  1. Kate (Charlotte,  North Carolina) paid $18 and said:

    Costco has a rather large bottle of formula for less than $20 – best value out there. Also, if you compare ingredients to Similac, they are almost identical.

    Was it worth it? Yes

About Us | Contact Us | Privacy Policy | Amazon Affiliate Disclosure
Copyright © 2018 | Proudly affiliated with the T2 Web Network, LLC
The information contained on this website is intended as an educational aid only and is not intended as medical and/or legal advice.