How Much Does Class 5 Gravel Cost?


Written by:  Howmuchisit.org Staff
Last Updated:  August 15, 2018

Class 5 gravel is crushed limestone – a mixture of sand and small rocks – which compacts nice and hard. It’s commonly used for roads, parking lots and driveways.

How much does class 5 gravel cost?

The average cost of class 5 gravel, as per our research, is about $7 to $15 per ton.  The costs, ultimately, will depend on the company you purchase it from and the amount purchased at once.  If you order class 5 gravel in bulk, for instance, you can usually ask for a discount. Repeat customers like landscapers or construction companies are also offered lower rates as.

Shakopeegravel.com, a landscape supplier located in Shakopee, Minnesota, for instance, charges $7.29 per ton to contractors and $10 per ton to the public.

Sibley Aggregates, Inc., another landscape supplier we found online, charged $5.95 per ton according to their official brochure.

What is class 5 gravel?

Class # 5 gravel is made of raw earthen material mined — usually, limestone — from the ground and a recycled product, often made available by suppliers, will be made by recycling reclaimed concrete and asphalt pavement.

What are the extra costs?

Many companies have a minimum order if you want to have it delivered.  Delivery fees, depending on how far they have to travel and how much you spend, can range from nothing to as much as $99+

Taxes may not be included.

Tips to know

Class 5 gravel can be purchased from almost any home improvement stores, often by the bag, material supply companies, landscapers and even local gravel pits.  In most cases, it can be purchased by the bag, yard or ton.

If you’re using your own vehicle to haul the class 5 gravel back home, don’t forget to line the back of your vehicle with a small tarp. Not only will it be more convenient to unload the gravel later, it will also save your vehicle bed from scratches.

Take note that a gravel driveway is susceptible to potholes. You can do a “quick fix” for this by just adding more gravel into the potholes and then tap it down. However, this solution is not considered a long-term fix and will only lead to more potholes in the same area. The long-term solution for potholes is by using big tools and heavy machinery that can compact the gravel and reduce the loose layers of rock.

1 cubic yard of gravel will weigh anywhere between 2,400 to 2,900 pounds or up to one and a half tons.

How can I save money?

To save money, buy in bulk or by the yard. You can also cut out the “middleman” and avoid price markups by going directly to the local supplier.  This can be the case with any rock material in general.


Advertising Disclosure: This content may include referral links. Please read our disclosure policy for more info.

Null

Average Reported Cost: $0

0 %
0 %
Less Expensive $1 $1.5K $3K $5K $6.5K More Expensive $8k

How much did you spend?

Was it worth it?  

About Us | Contact Us | Privacy Policy | Amazon Affiliate Disclosure
Copyright © 2018 | Proudly affiliated with the T2 Web Network, LLC
The information contained on this website is intended as an educational aid only and is not intended as medical and/or legal advice.