How Much Does Halibut Cost?

Halibut is a flatfish that is part of the flounder family and is generally found in the northern pacific and northern Atlantic ocean.  Although these fish average 20 to 30 pounds, the largest one ever recorded was 734 pounds, making it the largest of all saltwater flatfish.  The halibut can also grow up to eight feet long.

Because of its taste, halibut is highly regarded in countries such as the United States and Russia.

Halibut by wilkinism, on Flickr
Halibut” (CC BY-SA 2.0) by  wilkinism

How much is it?

What is going to be included?

  • Most fresh fish markets may filet the fish and bag and wrap it to make sure it stays fresh.  Some markets may sell the fish as a whole, allowing you to do the filleting.   Most online seafood markets will fillet, debone and vacuum seal to preserve the freshness.
  • On the market, you will often find halibut cheeks, fillets, steaks or the fish as a whole.  Cheeks tend to be the most flavorful part of the fish and will be very tender.  Fillets will have a milder taste and flaky texture.  This tends to be the most popular option among most who cook it.  Steaks will also have a mild taste and flaky texture, but it will have a smokier flavor if cooked properly.
  • Halibut is low in sodium, it has no sugar and low in saturated fat.  It’s high in magnesium, niacin, phosphorus, potassium, selenium, vitamin B6 and B12.  A half of fillet will have about 380 calories.
  • The halibut taste is mild and sweet.  It tends to be lean, flaky and is best if purchased fresh during May to September.
  • Where to buy halibut?  Depending on where you live, it can be purchased via online seafood retailers, local seafood markets, wholesale clubs or grocery store chains.

What are the extra costs?

Tips to know:

How to prepare halibut

Frozen halibut recipes to enjoy

How can I save money?


Advertising Disclosure: This content may include referral links. Please read our disclosure policy for more info.

Null

Average Reported Cost: $12

100 %
0 %
Less Expensive $1 $1.5K $3K $5K $6.5K More Expensive $8k

How much did you spend?

Was it worth it?  

  1. Tom (Mesa,  Arizona) paid $24 and said:

    Local fish market out here charged $24 per pound.

    Was it worth it? Yes

  2. Montana (Missoula,  Montana) paid $ and said:

    We paid $10 for one piece of halibut

    Was it worth it? Yes

About Us | Contact Us | Privacy Policy | Amazon Affiliate Disclosure | Archives
Copyright © 2010 - 2017 | Proudly affiliated with the T2 Web Network, LLC