How Much Does Pineapple Cost?


Written by:  Howmuchisit.org Staff
Last Updated:  August 14, 2018

Pineapple, a type of fruit that usually grows in tropical countries, is second to bananas as America’s favorite tropical fruit.  Even though the season for pineapples runs from March through June, it is usually available year-round at most grocery stores.

Pineapple by Hammershath, on Flickr
Pineapple” (CC BY 2.0) by  Hammershath

How much does a pineapple cost?

On average, a pineapple at a local grocery store can cost anywhere from $2 to $4 per pineapple.  However, when on sale, you may be able to find it as little as $1.  This cost will depend on the time of the year and store.   A case of pineapple, often shipped directly from Hawaii, can be much costlier per pineapple, often retailing for close to $60 to $85 per case of six.

When priced per pound precut, it typically runs anywhere from $2.75 to $4.28, according to CBS News.

A canned variety can cost about $1 to $2 per 20-ounce container.  This 20-ounce can of Dole pineapple chunks retails for less than $2 at Walmart, for example.

The USDA, according to a 2015 report, ready to drink pineapple retails for $0.55 per pint, while frozen pineapple retails for $0.30 per pint.

Pineapple juice, depending on the brand, can cost about $3 for a pack of six six-ounce cans or close to $4 for a 64-ounce container.




What are the extra costs?

While optional, a pineapple tool, which can make cutting a pineapple much easier, can cost $3 to $15.

Tips to know:

Pineapples are known to be free of fats, cholesterol and very low in sodium.  High in vitamin C, pineapples also contain bromelain, an enzyme responsible for fighting inflammation.  One pineapple, on average, according to Dole, contains 100% vitamin C, two grams of fiber and 50 percent manganese.

When choosing a pineapple, look for fresh, green leaves at the top.  When ripe, the leaves should be easy to remove and should have a sweet pineapple aroma.

After purchasing, store in a refrigerator for two to four days.  Cut pineapple, as long as stored in a tight container, can last a few days.

Organic Facts says a pineapple can offer 11 benefits:  it can help manage your arthritis, help your immune system, prevent cancer, aid digestion, boost your immune system, fight the common cold, strengthen your bones, improve your vision and help elevate your blood pressure.

How can I save money?

If buying canned, many popular brands, such as Dole or Del Monte, often have coupons available in the local paper or online.  Be sure to search for one before heading to the grocery store.


Advertising Disclosure: This content may include referral links. Please read our disclosure policy for more info.

Null

Average Reported Cost: $28

100 %
0 %
Less Expensive $1 $1.5K $3K $5K $6.5K More Expensive $8k

How much did you spend?

Was it worth it?  

  1. Joanne (Indianapolis ,  Indiana) paid $28 and said:

    For 1 pineapple I paid $28

    Was it worth it? Yes

About Us | Contact Us | Privacy Policy | Amazon Affiliate Disclosure
Copyright © 2018 | Proudly affiliated with the T2 Web Network, LLC
The information contained on this website is intended as an educational aid only and is not intended as medical and/or legal advice.