How Much Does Yogurt Cost?

Yogurt, produced by the bacterial fermentation of milk, can commonly be sweetened, flavored or strained.  The bacteria used in yogurt is referred to as “yogurt cultures.”

Yogurt by grongar, on Flickr
Yogurt” (CC BY 2.0) by  grongar

How much does it cost?

BrandAverage Cost at Local Grocery Store
Activia- $3.25 per 4 ounce 4 pack
Chobani Greek- $1.25 per 5.3 ounce
- $1.99 per 5.3 ounce 2 pack
- $1.25 per 5.3 ounce "flip" pack
- $4.75 per 5.3 ounce 4 pack
Dannon- $0.70 per 5.3 ounce
- $3.50 per 32 ounce container
Fage- $1.25 per 6 ounce container
- $7 per 35.3 ounce container
Yoplait- $0.70 per 6 ounce
- $6.25 per 6 ounce 8 pack
Lucerne (Safeway brand)- $0.60 per 6 ounce
- $4 per 32 ounce container
Liberte- $1.25 per 6 ounce
Stonyfield- $2.25 per 5.3 ounce
- $5 per 32 ounce
- $4.75 per 4 ounce six pack
Siggi's- $2.10 per 5.3 ounce
- $6.30 per 24 ounce
Kroger- $0.50 per 6 ounce
- $2.80 per 32 ounce

What is going to be included?

Types of yogurt

Tips to know:

How can I save money?


Advertising Disclosure: This content may include referral links. Please read our disclosure policy for more info.

Null

Average Reported Cost: $0

0 %
0 %
Less Expensive $1 $1.5K $3K $5K $6.5K More Expensive $8k

How much did you spend?

Was it worth it?  

About Us | Contact Us | Privacy Policy | Amazon Affiliate Disclosure | Archives
Copyright © 2010 - 2017 | Proudly affiliated with the T2 Web Network, LLC