How Much Does Ice Cream Cost?


Written by:  Howmuchisit.org Staff
Last Updated:  August 9, 2018

Ice cream — refreshing, cool and creamy — could be one of the most delicious desserts on the planet.  It’s portable, readily available in hundreds of flavors and is available just about anywhere you shop.

Fresh strawberry ice cream by joyosity, on Flickr
Fresh strawberry ice cream” (CC BY 2.0) by  joyosity

How much does ice cream cost?

The cost of ice cream greatly depends on the size of the container, if any promotions are going on at the time, the brand and where you purchase it from.

With so many brands on the market, we created a table, along with the average price you may pay to help you budget.

BrandAverage Cost
Baskin Robbins- $4 per 14 ounce container
Ben and Jerry's- $5.75 per pint
Blue Bell- $6 per half gallon
Blue Bunny- $5.75 per 48-ounce
Breyer's- $5.75 per 48-ounce container
Coolhaus- $6.75 per pint
Edy's/Dreyer's- $5.50 per 1.5-quart container
Haagen-Dazs- $14 per 64-ounce container
Halo Top- $6 per pint
Mayfield- $4 per 48-ounce container
McConnell's- $8 per pint
So Delicious- $4.50 per pint
Store Brand (Kroger, Great Value)- $1.75 per 16-ounce container
- $3 per 48-ounce container
Straus Family- $5.50 per pint
Tillamook- $5 to $7 per 1.75-quart
Whole Foods 365- $6 per 1.75-quart

The retail price, as per this Statista study, was $2.68 per half a gallon in 1995 to $4.68 per half a gallon today.

How can I save money?

Ice cream, almost at all times, will have at least one brand on sale at your local grocery store.  If you’re not picky about your brands and/or flavors, consider looking for the brands on sale for the week.

Many ice cream brands offer coupons online via social media, the official website and/or if you join their email newsletter.  Coupons can often be found via the local newspaper as well in the weekly coupon inserts.

In some cases, making your own ice cream at home may be cheaper, depending on the ingredients being used.  According to Mint.com, they claim that making your own ice cream is around $3.95, which is five cents less than the averagely priced pint.


Advertising Disclosure: This content may include referral links. Please read our disclosure policy for more info.

Null

Average Reported Cost: $0

0 %
0 %
Less Expensive $1 $1.5K $3K $5K $6.5K More Expensive $8k

How much did you spend?

Was it worth it?  

About Us | Contact Us | Privacy Policy | Amazon Affiliate Disclosure
Copyright © 2018 | Proudly affiliated with the T2 Web Network, LLC
The information contained on this website is intended as an educational aid only and is not intended as medical and/or legal advice.