How Much Do Pilates Classes Cost?


Written by:  Howmuchisit.org Staff
Last Updated:  August 8, 2018

Pilates is slowly becoming one of the fastest-growing fitness classes today.  Good for those who want a low-impact exercise, Pilates provides a great workout for the joints and is enjoyable for all ages.  Pilates can help deliver a consistently toned workout that helps tone muscles and burn a decent number of calories for weight loss.

The cost of a Pilates class is going to vary depending on the number of classes taken, the studio and geographical location.

Pilates by khatawat, on Flickr
Pilates” (CC BY 2.0) by  khatawat

How much does Pilates cost?

On average, a group session can cost anywhere between $15 to $55 for a 45-minute low impact group session that only uses a mat.  These prices, as noted above, will depend on the instructor, geographical location and type of pilates class.  If the class were to use larger equipment, then the costs could be closer to $35 to $85 per 45-minute session.

Semi-private lessons, often with less than three people or so will cost about $40 to $90 per session, per person, depending on the studio, equipment being used and the geographical location.

Private lessons will be the costliest, cost upwards of $50 to $150 per one-hour session.

Club Pilates, for example, offers an unlimited monthly membership for about $135.

Coe Dynamics, a Pilates studio locate din Manhattan Beach, lists its prices on its website.  A new client special, for instance, will cost $155 for three private sessions.  The monthly class membership, which allows for one class per day, will cost $249 per month.  The more months you purchase at once, the more you can save.  The six-month membership would cost $199 per month instead of $249.

Some gyms such as Lifetime Fitness often offer Pilate classes free of charge to its gym members. The classes, according to our research, were often for the mat-type classes only.   Equinox, a popular club that offers these types of classes charges around $29 for a group session and close to $100 for a private session.

On this Yelp.com thread, for example, members talked about the prices they paid.  According to the thread, they had paid anywhere from $100 for a private class to as little as $30 for a Pilates reformer class.

FusePilates.com talks about why pilates is so expensive.  For starters, an instructor will often invest $4,000 in training to get where they are  This won’t include the additional certifications.  Secondly, the equipment at a higher-end Pilates studio can well exceed $3,000.  Multiply this by 10 machines and you’re already at $30,000.  Add in additional gadgets and equipment and the prices will be in the six figures.

Pilates overview

Classes can often be done one-on-one or with two to four other close friends.  If the class is done in a group setting, it can often include more than 10 people.  The average session can last 30 to 50 minutes.

There are two popular ways to do Pilates:  either via a mat or via equipment.  If you were to use a mat, this type of class will have an instructor in the front of the classroom, demonstrating exercises on ways to use your body weight as resistance.  These classes are often found at local gyms and will be the cheapest option.  The second type — via equipment — will use Pilate equipment and will be done in larger groups, usually 10 to 20 people per class.  Like the mat-type classes, a certified instructor will sue the equipment in front of the class and guide the class along the way.

What are the extra costs?

Depending on the level of the class, some equipment may be necessary such as a yoga mat, exercise ball, flex band and/or wrist weights.  Comfortable clothing, just like any other exercise class, will be highly recommended as well.

How can I save money?

If you love doing Pilates, consider signing up for package deals.  The more sessions you purchase in advance, the more you will be able to save.  Most studios often allow you to purchase up to 10 sessions in advanced.

Some courses may offer a slight discount to senior citizens, military veterans or students.

Check out Groupon or other daily deal websites to see if any studio offers are available.  If so, you may be able to try a free class or even save up to 90 percent.

If you do not have the money for a class, consider doing the class at home.  There are many DVDs that can be purchased online for less than $30 and even equipment that doesn’t cost much.  For example, a fitness band and exercise ball can work with most workouts.

As you can see, private classes will always be the most expensive route.  Unless you need it for rehabilitation purposes or want to learn the art at first, consider taking group classes to save the most money.  Also, mat classes will always be cheaper than an equipment class.

Drop-in classes will always be more than a class you signed up for.  While dropping in on a class may seemconvenientt, it may cost 10 to 20 percent more.


Advertising Disclosure: This content may include referral links. Please read our disclosure policy for more info.

Null

Average Reported Cost: $0

0 %
0 %
Less Expensive $1 $1.5K $3K $5K $6.5K More Expensive $8k

How much did you spend?

Was it worth it?  

About Us | Contact Us | Privacy Policy | Amazon Affiliate Disclosure
Copyright © 2018 | Proudly affiliated with the T2 Web Network, LLC
The information contained on this website is intended as an educational aid only and is not intended as medical and/or legal advice.