How Much Does Sylvan Tutoring Cost?


Written by:  Howmuchisit.org Staff
Last Updated:  August 9, 2018

With Sylvan Tutoring, they will use their own computer-adaptive skills to assess your child’s strengths and weaknesses, and by observing these results, they will be able to evaluate the child and offer the tutoring they need.

Folder View by thisgeekredes, on Flickr
Folder View” (CC BY 2.0) by thisgeekredes

How much does Sylvan Tutoring Learning Center cost?

At most centers, the cost of Sylvan tutoring will depend on the student’s level/goals, the center, the length of the program, geographical location and the topic being taught.  On average, be prepared to spend anywhere from $35 to as much as $60 per hour for a one-on-one session, but this cost can drop quite a bit if you buy the sessions in bulk.

We researched online to see what customers paid in the past and included our finding in the table below:

LocationWhat They Paid
Baton Rouge, LA5 hours @ $55 per hour
Blomington, CA43 hours @ $2,413 prepaid
Brooklyn, NY$72 per hour
Chula Vista, CAPrepaid for 200 hours @ $99 per hour
Denville, NJ$50 per hour
Encino, CA150 hours @ $55 per hour
Evergreen Park, IL60 hours @ $50 per hour
Gobles, MI52 hours @ $68 per hour
Melbourne , FL$50 for evaluation and $200 for two hours
Niagara Falls, NY100 hours @ $4,250 prepaid
Oakland Gardens, NY68 hours @ $50 per hour
Rocky Mount, NC88 hours @ $4,048 prepaid
Santa Rosa, CA92 hours @ $3,000 prepaid
Sergeant Bluff , IA$40.50 per hour
Stratford, CT$1,000 for SAT prep program

According to one person on Yahoo! Answers, she claimed that she worked at the center and charged $55 per hour.  The same range was also noted on this Yelp thread.

Even though the PDF is old, the State of Michigan listed a handful of Sylvan Learning Centers throughout the state, all charging anywhere from $32 to $60 per hour.

Sylvan Tutoring Learning Center overview

Before a student can start tutoring in the center, a one-hour diagnostic assessment test will need to be taken on a computer for up to two hours per subject.  After the testing is done, a lesson plan is constructed and the skills taken from the official Sylvan databank are presented with what is known as Individual Learning Objectives (ILO’s).  With every tutoring session, a tutor will be able to use interactive lessons and help guide your child in a personal and fun manner.  Instead of tutoring being dreaded, your child will look forward to learning through Sylvan.  Sylvan tutoring centers are able to help everyone from kindergarten to college prep.  As your child learns, they will be rewarded with tokens, which can be used to buy prizes such as Lego sets or gift cards.

The Center, as per their official website, can help in reading, math, writing, homework help, study skills, test prep and college prep.

What are the extra costs?

A skill assessment test, which needs to be taken before tutoring begins, can range anywhere from $60 to $200.  A returning student test can cost as little as $60, while a comprehensive test that is based on various topics, can cost around $200.  These skills tests are mandatory in order to figure out a lesson plan for your child.

Aside from hourly tuition and skill assessing, Sylvan also offers seminar programs.  For example, their SAT/ACT seminars can cost up to $1,000, while their 12-hour camps that focus on writing, math, and reading can cost around $250.

A registration fee, up to $50, may apply.  This will depend on the location you choose.

Tips to know:

Two to three sessions are recommended per week to guarantee progress.  The child’s attitude will also play as part of the guarantee — they must be one willing to learn.  Look into guarantees.  Some centers may offer free hours if your child does not see improvements in his grades.

How can I save money?

To offset the high costs, Sylvan offers simple financing and payment plans to meet a budget.  These plans can range anywhere from no interest to monthly payment plans with a low-interest rate.

Many centers are able to offer a free consultation.  Since there are many programs that you can take advantage of, walk into a local center to see what they can offer you and see if it’s something that will work for your child.

Franchise tutoring centers can often be fairly expensive.  If you know you or your child is struggling with a particular topic, highly consider seeking private help from local professionals or even university students.

If you insist on going to Sylvan, check out their website for any coupons or special promotions.

For those who do want to commit, consider paying in bulk up front to bring down the hourly rates.


Advertising Disclosure: This content may include referral links. Please read our disclosure policy for more info.

Null

Average Reported Cost: $0

0 %
0 %
Less Expensive $1 $1.5K $3K $5K $6.5K More Expensive $8k

How much did you spend?

Was it worth it?  

About Us | Contact Us | Privacy Policy | Amazon Affiliate Disclosure
Copyright © 2018 | Proudly affiliated with the T2 Web Network, LLC
The information contained on this website is intended as an educational aid only and is not intended as medical and/or legal advice.